Island – s navijačima u pab, a onda jednom dušom na teren

Na otvaranju Evropskog prvenstva u Francuskoj remizirali su sa budućim prvakom Portugalom 1:1, zatim i sa Mađarskom iako su bili nadomak pobede, a zatim su pogotkom u 94. minutu savladali Austriju 2:1 i plasirali se u osminu finala.

Mnogi su mislili da je tu kraj za simpatične Islanđane, ali su oni senzacionalno izbacili Englesku sa 2:1, da bi ih u četvrtfinalu izbacila domaća selekcija Francuske, rano primljeni gol skupo je koštao Skandinavce.

Da taj uspeh nije bio slučajan, Island je potvrdio već u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji (od 14. juna do 15. jula). Strákarnir okkar (“Naši Momci“), kako je nadimak fudbalerima Islanda, završili su kao prvi u grupi sa Hrvatskom, Ukrajinom, Turskom, Finskom i Kosovom.

Vidir Sigurdon, novinar sa 37-godišnjim iskustvom i tvorac godišnjaka islandskog fudbala, za Sportifico je analizirao čudo sa severa Evrope – otkrio nam je šta ih čini tako neugodnima, prepričao metode i anegdote o selektoru Halgrimsonu, a govorili smo i o ključnim igračima, rivalima u grupi, među kojima je ponovo Hrvatska, kao i o brojnim drugim stvarima.

Island – s navijačima u pab, a onda jednom dušom na teren

Aron Gunarson je istinski vođa Islanda | Foto: Jon Candy

Ako biste morali da odaberete dvojicu-trojicu najvažnijih fudbalera, koji bi oni bili i zašto?

Kapiten Aron Gunarson ključni je igrač broj jedan zbog svog neverovatnog uticaja na tim, na terenu i van njega, on drži stvari pod kontrolom od prvog do poslednjeg minuta. Osim njega, najvažniji igrač nam je Gilfi Sigurdson – on najčešće ulazi u šansu, umešan je u većinu naših golova, a pritom je izvanredno marljiv na sredini terena. Kao trećeg bih izdvojio krilo Johana Berga Gudmundsona – iza sebe ima odličnu sezonu u Burnliji i biće pun samopouzdanja u Rusiji.

Koja su osnovne taktičke ideje u igri Islanda?

Island obično igra u formaciji 4-4-2 sa čvrstom defanzivnom linijom, ali mogu i da drže loptu u nogama i da kontrolišu utakmicu kada je to potrebno. Kao ekipa je Island uvek opasan u kontrama, tu je predvodnik Gilfi Sigurdson zbog svoje vizije i tačnih dodavanja. Takođe, prekidi su nešto na šta se Island umnogome oslanja, Gunarsonova ubacivanja iz auta pokazala su se fatalnima za neke rivale.

U jednom od vaših tekstova pisali ste da Heimir Halgrimson pokazao više taktičke fleksibilnosti. Možete li to da pojasnite, kao i da nam predstavite vašeg selektora – kakav ima odnos sa igračima, a  a kakav sa medijima i navijačima?

Da, u kvalifikacijama je Heimir u nekim mečevima promenio formaciju na 4-5-1. Tada je Gilfi Sigurdson imao dosta slobode u igri, bio je odmah iza napadača, a iza njega su bili dvojica zadnjih veznih. Heimir je tokom godina razvio veoma dobar odnos sa igračima – prvo kao asistent, onda kao jedan od glavnih trenera, a sada i kao samostalni selektor.

Nekako je srastao sa tim poslom – profesionalan je, ali sa dobrim smislom za humor, čini se da je on jedan od glavnih faktora za stvaranje dobre atmosfere u timu. Neverovatno je popularan u javnosti, ima sjajan odnos sa navijačima – njegov verovatno najbolji potez u tom smislu jeste običaj koji je ustanovio da se pre svakog meča kod kuće nalazi sa navijačima u jednom pabu blizu stadiona Laugardalsvelur 90 minuta pre utakmice. Tada im saopšti startnu postavu pre nego što je saznaju i mediji.

Sportski fanatik, tvorac godišnjaka Íslensk knattspyrna

Vidir Sigurdson ima 57 godina, rođen je i odrastao na istočnim fjordovima Islanda, uglavnom u selu Faskrudfjerdur, ali preselio se u glavni grad Rejkjavik 1980. godine, dok od 1991. živi u susednom Kopavoguru.

Tokom karijere radio je u listovima Dagbladid, Thjodviljinn i DV, a od 2000. godine je u Morgunbladidu, listu starom 105 godina čiji je vebsajt najposećeniji u zemlji. Urednik je sportske redakcije od 2008. godine, a od 1981, svake godine piše Íslensk knattspyrna, tj, godišnjak islandskog fudbala. Ekspert je za fudbal, ali je sportski fanatik, pa je tako pokrivao i velika takmičenja u rukometu, košarci i atletici, kao i Olimpijske igre u Atini 2004. godine.

Koja je najveća snaga, a koja najveća slabost Islanda?

Najveća snaga jeste u kolektivu, u vrednoći tima, kao i posebnim prijateljstvima koja su se formirala unutar grupe. Vode se geslom “nikada ne odustaj“ sa kapitenom Gunarsonom na čelu. Teško je izdvojiti najveću slabost, osim ako pogledate imena igrača na papiru, jednog po jednog, tada uvek delujemo slabije od protivnika! Nedostatak dubine u ekipi verovatno je naša najveća slabost.

Kako objašnjavate veliki uspeh Islanda i plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva, kao i direktni plasman na Mundijal?

Island – s navijačima u pab, a onda jednom dušom na teren

Sigurdson je po tehničkim kvalitetima najbolji fudbaler Islanda | Foto: @cfcunofficial (Chelsea Debs) London

To je kombinacija brojnih faktora. Mentalitet i timski duh prevashodno, kao i ta neobjašnjiva i istinska vera kod igrača da zapravo mogu da pobede bilo koga i bilo kada. Osnovna odlika tima je dobra organizacija koju je ustanovio (bivši selektor) Lars Lagerbek, a nastavio Heimir Halgrimson.

Island je u prijateljskim mečevima u martu izgubio od Meksika 3:0 i Perua 3:1. Koji su osnovni problemi pokazani tada?

To su bili eksperimentalni mečevi, rezultati nisu bili u prvom planu, a mnogi ključni fudbaleri borili su se sa povredama i igrali su malo ili nisu uopšte. Jedino što se može zaključiti jeste da Island mora da računa sve ili skoro sve najbolje igrače kada dođu važni mečevi.

Island se nalazi u vrlo teškoj grupi, sa Argentinom, Hrvatskom i Islandom. Kako stil igre Islanda može da naškodi rivalima?

Island ide u nepoznato jer imamo veoma malo iskustva u mečevima sa južnoameričkim i afričkim timovima, mada se način igre Argentine i Nigerije može uporediti sa nekim evropskim timovima. Kada je reč o sudaru sa Hrvatskom, jedni o drugima znamo sve jer smo prethodnih godina igrali četiri vrlo važna meča (baraž za Mundijal 2014. i grupa za Mundijal u Rusiji) – ti dueli uvek su bili neizvesni, sa mnogo mini bitaka unutar jednog meča, a Island je poslednji meč dobio zahvaljujući veoma dobroj igri u defanzivi.

Čega se najviše pribojavate u hrvatskom timu?

Luka Modrić je glavni igrač Hrvatske i veoma su težak suparnik kada je on raspoložen. Ipak, imaju igrače svetske klase i na većini drugih pozicija u timu – ekstremno su opasni kada imaju prostora za brze napade, ali istovremeno su taktički veoma svesni i jaki u prekidima.

Island – s navijačima u pab, a onda jednom dušom na teren

Islanđani su na Evropskom prvenstvu bili homogeni i borbeni, tu energiju će pokušati da iskoriste i u Rusiji | Foto: Ajith Kumar

Možete li da izdvojite jednog ili dvojicu fudbalera o kojima se sada ne govori mnogo, a koji bi mogli da zablistaju na Mundijalu?

Ne računajući Johana Berga Gudmundsona kojeg sam već spomenuo, tu je Alfred Finbogason, pametan napadač kojem nije potrebno mnogo šansi kako bi postigao gol. Najveća radilica u napadu je igrač Redinga Jon Dadi Bedvarson – češće daje golove u poslednje vreme i mogao bi u pravom trenutku da bljesne, u Rusiji.

Ako biste birali prvih 11, pod uslovom da svi budu zdravi, koje igrače biste izabrali?

Hanes HaldorsonBikrir Sevarson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdson, Ari Skulason –  Johan Berg Gudmundson, Aron Gunarson, Gilfi Sigurdson, Birkir Bjarnason – Jon Dadi Bedvarson,  Alfred Finbogason.

Konačno – vaša prognoza, dokle će Island dogurati?

Naravno, najverovatnije jeste da će Island završiti kao treći ili četvrti u grupi, te da će ići kući posle grupne faze. Ipak, kao što smo videli u Francuskoj pre dve godine, sve je moguće – uz dozu sreće, Island može da se plasira u drugi krug.