Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Veoma teško pitanje. Za sve one koji tvrde da će domaći teren biti ogromna prednost izabranika Stanislava Čerčesova (54 godine), topao savet glasi da bace pogled na rezultate ove selekcije sa prošlogodišnjeg Kupa konfederacija. Porazi od Portugala i Meksika i samo jedna pobeda, protiv autsajdera Novog Zelanda.

Za razliku od kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u koje je Mišel Platini ubacio i domaćine završnog turnira, kako bi im omogućio da ostanu u takmičarskom ritmu bez obzira što se njihovi rezultati ne boduju pri formiranju tabele, tokom kvalifikacija za Mondijal domaćin je igrao isključivo prijateljske mečeve.

Rusi su u poslednje dve godine odmerili snage sa 15 selekcija različitog profila i kvaliteta, ostvarili su svega 4 pobede (Gana 1:0, Rumunija 1:0, Mađarska 3:0 i Južna Koreja 4:2) i doživeli čak 6 poraza. Uzimajući u obzir ukupan utisak koji podrazumeva kompatibilnost rezultata i prikazane igre, vredni pomena su samo remiji protiv Belgije i Španije (obe utakmice završene 3:3).

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Božović smatra da selekcija Rusije nije u idealnoj poziciji pred Mundijal | Foto: Дмитрий Садовников

U duelima protiv dva ozbiljna kandidata za plasman u završnicu Svetskog prvenstva Rusija je pokazala da ima snagu i potencijal za najviše domete, ali su debakli u poslednja dva susreta (Brazil 0:3 i Francuska 1:3) uticali poražavajuće na samopouzdanje ekipe i vratili osećaj melanholije kod navijača.

“Imaju veliki problem sa povredama i verovatno će dočekati prvenstvo osetno hendikepirani“, kaže na početku intervjua za Sportifico donedavni trener Arsenala iz Tule Miodrag Božović, koji je osam od prethodnih deset sezona proveo u Rusiji.

Džikija i Vasin bi sigurno bili u konkurenciji za startnu postavu jer se radi o standardnim štoperima Spartaka i CSKA, dva tima koja su se do poslednjeg kola borila za šampionsku titulu. Nažalost, povredili su ukrštene ligamente i nema ih ni na širem spisku. Ako se ima u vidu da su se vedete ruskog fudbala Ignjaševič i braća Berezucki (Vasili i Aleksej) oprostili od reprezentacije, onda je jasno da će ta defanzivna linija biti totalna nepoznanica za sve ljubitelje fudbala”.

Najviše odbrambenih igrača na preliminarnoj listi koju je selektor poslao u FIFA ima Rubin iz Kazanja (Granat, Kambolov, Kudrijašov), klub koji je Premijer ligu Rusije završio tek na 10. mestu. Tu su još Kutepov (Spartak), Nojštater (Fenerbahče), Rauš (Dinamo), Semenov (Ahmat), Smoljnikov (Zenit) i Fernandez (CSKA). Dakle, nijedan defanzivac iz redova novog šampiona, moskovske Lokomotive:

“Lokomotiva je zasluženo osvojila titulu jer su tokom cele sezone imali najmanje padova u svojoj igri. Oni su sa Zenitom podelili primat kao ekipa sa najčvršom odbranom (primili samo 21 gol). Veliki deo zasluga ide na račun srpskog internacionalca Nemanje Pejčinovića. Odigrao je ceo šampionat na izuzetno visokom nivou. Pamtim samo jednu njegovu grešku i to u finišu prvenstva, na utakmici protiv Krasnodara. Oni u svom sastavu i nisu imali mnogo Rusa među odbrambenim fudbalerima, samo mladog Ivana Lapšova (19 godina). Svi ostali su stranci. Pored Srbina, imaju još Hrvata (Ćorluka), Ukrajinca, Finca, Uzbekistanca i Gruzijca”.

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Povreda Kokorina je veliki hendikep za Rusiju | Foto: Manfred Werner

Možda Rusi i nađu alternative za Džikiju i Vasina, ali je sasvim sigurno da će izostanak Kokorina biti nenadoknadiv gubitak. Napadač Zenita iz Sankt Peterburga i uzdanica reprezentacije sa Svetskog prvenstva u Brazilu pre četiri godine, povredio se na utakmici Lige Evrope protiv Lajpciga i među prvima je otkazao učešće na predstojećem Mundijalu. Pored Okslejd-Čemberlena, Štindla, Koščelnog i Danila, Kokorin je svakako najzvučnije ime koje nećemo videti tokom borbi za naslov svetskog prvaka:

“Aleksandar je pokidao prednji ukršteni ligament i odmah posle te utakmice protiv Lajpciga bilo je jasno da Čerčesov na njega neće moći da računa. Reč je o strašnom gubitku za ruski tim. Ne samo da je bio najbolji strelac ove generacije, već je važio za igrača oko koga se vrti kompletna igra reprezentacije. Sada se sve svodi na raspoloženje Dzjube i Smolova u špicu”.

Ispostaviće se na kraju da bi Miodrag Božović mogao da odigra ključnu ulogu kada je reč o ambicijama Rusije na Svetskom prvenstvu. Da bi razigrao i vratio u život Artijoma Dzjubu, bivši trener Crvene zvezde žrtvovao je čak i svog zemljaka Luku Đorđevića.

“Luka je bio sjajan u prvom delu sezone, vukao je našu ekipu i sa sedam golova bio jedan od najefikasnijih igrača. Dolaskom Dzjube na pozajmicu iz Zenita, morao je da se preseli na klupu za rezerve. Nažalost, nisam imao mogućnost da forsiram igru sa dva špica”.

O raspoloženju iskusnog napadača i njegovoj želji da se nametne u 29. godini života i svima dokaže koliko vredi, najbolje govori epizoda iz finiša ruskog prvenstva koju su svi svetski mediji preneli pod naslovom ‘Osveta Manćiniju’.

“Istina je da smo platili ‘penale’ Zenitu u iznosu od 130.000 evra, ali zaista ne znam ko je to platio. Čuo sam priču da je Dzjuba iz svog džepa platio polovinu sume, ali nisam proveravao niti me zanima. Znam samo da je imao sukob sa Manćinijem u Zenitu i da je sada goreo od želje da bude u timu i da se na neki način osveti svom bivšem treneru. Tako je i bilo, postigao je gol dva minuta pre kraja utakmice koji je nama doneo bod, a ekipu iz Sankt Peterburga i definitivno udaljio od borbe za Ligu šampiona”.

Nestašni Dzjuba

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Dzjuba se ne ponaša kao profesionalac | Foto: Евгений Сойкин

Miodrag Božović nije siguran da će njegov pulen iz Arsenala Artem Dzjuba ostati među kandidatima za utakmice na Svetskom prvenstvu. Možda i zato što robustni centarfor (1,96 cm, 90 kg) nikada nije imao neki poseban filing sa svojim trenerima. Sa Karpinom je u Spartaku non-stop bio na ratnoj nozi, Emerija je nazivao čudnim imenima, a Kapelo ga nije vodio na Mundijal 2010. uprkos činjenici da je sa 17 golova bio ubedljivo najbolji strelac Rostova. Utisak je da ni prema Čerčesovu ne gaji dužno poštovanje, imajući u vidu video-klip na kome zajedno sa Kokorinom proslavlja gol sa prstom iznad gornje usne, imitirajući brkove selektora Rusije. ‘Ako osmeh produžava život, ja sam onda besmrtan’ – otelo se Dzjubi tokom jednog intervjua. U Švajcarskoj je pre jedne utakmice svoje reprezentacije, iskočio kroz prozor umesto da lepo izađe na vrata kao sav normalan svet. Zatim je na društvenim mrežama isfingirao potpis za jedan kineski klub i objavio lažnu informaciju da će mu se u novoj fudbalskoj avanturi pridružiti i Kokorin. Ipak, najluđi gaf vezan je za period dok je bio u Spartaku. Pozvao je telefonom iz karantina sve svoje igrače, predstavio se kao predsednik kluba i naredio im da istog trenutka obuku opremu i izađu na trening. Naravno, treninga nije bilo, a Dzjuba je sam ušao u autobus i otišao na zakazani izlet koji je bio planiran za celu ekipu.

Nije Dzjuba jedini koji se ove sezone golom osvetio Zenitu. To isto je pošlo za rukom i Šatovu iz Krasnodara, još jednom igraču za koga je Manćini procenio da se svojim perfomansama ne uklapa u njegovu filozofiju. Inače, Dzjuba se uz Alekseja Mirančuka iz Lokomotive, Fedora Smolova iz Krasnodara i Fedora Čalova iz CSKA našao među četvoricom napadača na širem spisku selektora Čerčesova:

“Sasvim je neizvesno hoće li tu i ostati kada se bude slao konačan spisak za Svetsko prvenstvo. Čerčesov je za ovih godinu i po dana probao preko 40 igrača na prijateljskim utakmicama i koliko znam, nije baš oduševljen Dzjubom”.

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Juri Žirkov je najiskusniji fudbaler u redovima Rusije | Foto: Дмитрий Садовников

Prirodna selekcija. Igrači opterećeni godinama silaze sa velike scene i ustupaju prostor onima na koje će moći da se računa i za naredne cikluse. Šampionska zvona su pažnju velikih klubova i uticajnih menadžera skrenula ka Lokomotivi. Najviše se govori o braći Mirančuk. Aleksej i Anton. Blizanci, klasa ’95. Stručnjaci kažu da bi obojica mogla da budu starteri u ruskom timu na premijeri protiv Saudijske Arabije.

“Aleksej je levonog i igra na poziciji iza napadača, dok se Anton bolje služi desnom nogom i može podjednako uspešno da odgovori zadacima na levom i desnom boku u veznom redu”.

Za blizance Mirančuk već se interesuju najveći evropski klubovi, ali je i Spartak zauzeo svoje mesto u redu. Lokomotiva se neće tako lako odreći svoja dva bisera jer se posle 13 godina vratila u Ligu šampiona, a trener Sjomin, koji je produžio ugovor na 1+1 sezonu, bukvalno ‘otkida’ za obojicom.

“Uz dužno poštovanje braći Mirančuk, za mene je Aleksandar Golovin iz CSKA ubedljivo najtalentovaniji fudbaler koji se u poslednje vreme pojavio u Rusiji. Svetsko prvenstvo je prava prilika da iskaže svoj ogroman potencijal. Tu su još neki klinci koji bi mogli da eksplodiraju, poput Zobnjina, Kutepova i Kuzjaeva. Naravno, moraće da se oslone i na iskustvo Žirkova, Samedova ili Glušakova. Za bilo kakav veći rezultat na ovako važnom turniru neophodna je pomoć igrača koji su prošli svašta u karijeri”.

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji

Čerčesov ne može da računa na sve najbolje ruske igrače | Foto: Dimka Pukalik

Stanislav Čerčesov je rođen u Oseciji 2. septembra 1963. godine. Branio je boje reprezentacije SSSR, a potom sa Rusijom učestvovao na dva Svetska prvenstva. Nastupao je za Lokomotivu, Dinamo Drezden, Tirol i u više navrata za moskovski Spartak, da bi trenersku karijeru gradio u Vakeru, Spartaku, Zemčužini iz Sočija, Tereku, Amkaru, Dinamu iz Moskve i Legiji iz Varšave sa kojom je 2016. osvojio titulu šampiona Poljske.

“Bio je vrhunski golman i nemam ništa protiv kolega koje su tokom igračke karijere loptu hvatale rukom. Generalno, odnos je 10 prema 1, pa su zato u manjini. Što ne znači da poseduju manje trenerskog znanja. Naprotiv”.

Čerčesov kaže da je Putina poslednji put sreo 2002. godine, kada je predsednik Rusije došao da pozdravi nacionalni tim uoči Svetskog prvenstva u Japanu i Južnoj Koreji.

“Verujem da ga nije sreo od kako se nalazi na funkciji selektora. Nema tu nekog pritiska. Rusija je domaćin i logično je da bi izlazak iz grupe bio primarni cilj. Posle toga, sve zavisi od ostalih rezultata i kvaliteta rivala sa kojima se ukrštaju”.

Selektor mora da bude sedih vlasi

Sa izuzetkom kratkih epizoda u podgoričkoj Budućnosti i Grblju, čitav trenerski opus Miodraga Božovića vezan je za dve zemlje, Rusiju i Srbiju. Nije teško zaključiti da će tokom Svetskog prvenstva svim srcem biti uz pulene Stanislava Čerčesova i Mladena Krstajića:

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Mundijal u Rusiji će biti veliko iskustvo za Krstajića | Foto: fss.rs

“Dokle Srbija može da dogura? To ne zna niko. Kod nas je tako, možemo da zablistamo kada niko ne očekuje i napravimo prvorazrednu senzaciju, a možemo i da ispadnemo zbog poraza od autsajdera. Kada kažem ‘nas’, mislim na sve reprezentacije iz regiona. Srbija ima tešku grupu, ali je logično da se nadamo plasmanu u drugi krug. Milinković-Savić je trenutno u najboljoj formi, Mitrović se preporodio kod Jokanovića u Fulamu i to su dva najveća aduta Srbije. Ostaje nam da vidimo kako će se uklopiti u celinu i mogu li da ponove partije koje su pružali u svojim klubovima ove sezone”.

Božović nema dilemu da li nacionalni tim treba da vodi selektor sa mnogo trenerskog iskustva, a ne bivši reprezentativac kome će ovaj Mundijal biti prvo veliko iskustvo u karijeri:

“Obično kada gledate duele vrhunskih reprezentacija, vidite da selektori imaju sedu kosu. Nije to slučajno. Iskustvo je jako bitan faktor na ovako zahtevnim turnirima. Morate da osetite situaciju, da reagujete u deliću sekunde, nekom rokadom da ubrzate ili usporite ritam utakmice. Mladi stručnjaci nisu sposobni da adekvatno reaguju u ključnom trenutku i to može da bude kobno po konačan ishod meča. Sa druge strane, Srbija ima nekoliko iskusnih igrača koji svojim pristupom mogu da pomognu Krstajiću da se ne oseti nedostatak trenerskog staža. Žao mi je zbog svega što se izdešavalo sa Banetom Ivanovićem. Posle toliko godina nastupa za državni tim nije zaslužio da mu se traka uzme na onaj način. Za sve nas koji se ozbiljno bavimo fudbalom, objašnjenje selektora da je to učinio kako bi mobilisao ekipu deluju smešno i van svakog rezona”, bez dlake na jeziku kaže čovek koji je ove sezone sa Arsenalom iz Tule ostvario najveći uspeh u istoriji kluba.

Prolaz Rusije u nokaut fazu automatski podrazumeva eliminaciju jednog od dvojice potencijalnih protagonista Mundijala. Luis Suarez i Mohamed Salah ne kriju želju da reprezentativnim uspehom na Svetskom prvenstvu lupe pečat vrhunskoj klupskoj karijeri.

“Velika je šteta što nastupaju za selekcije skromnih kvaliteta. Urugvaj je za nijansu bolji od Egipta, ali mislim da ni jedni ni drugi nemaju šta da traže na ovom šampionatu. Žao mi je pre svega Salaha. Imao je fantastičnu sezonu u Liverpulu i mogao je partijama u Rusiji da oplemeni i zaokruži čitavu priču. Međutim, fudbal je kolektivni sport i nijedan pojedinac ne može sam da reši utakmicu. Svetsko prvenstvo će osvojiti reprezentacija koja bude najbolje funkcionisala u svim linijama tima. Tipujem na Španiju. Dopada mi se njihov mentalitet i način na koji sprovode dogovor iz svlačionice. Imaju svoj stil igre i nikada ne odstupaju od njega. Za mene je španska liga, bez premca, najkvalitetnija na svetu”.

Trijumf Furije na Svetskom prvenstvu značio bi i oproštaj Lionela Mesija od sna zvanog ‘osvajanje Zlatnog globusa’. Tog ‘svetog grala’ koji mu još uvek ne daje za pravo da bude u istoj ravni sa Maradonom:

“Za mene nema dileme, Dijego je bio i ostao najveći svih vremena. To je stvar ukusa, ali neke činjenice jednostavno ne možete da pobijete. Malopre smo govorili o fudbalu kao kolektivnom sportu. E, Maradona je bio jedini u istoriji fudbala koji je mogao individualnim kvalitetom da prelomi utakmicu. Pogledajte tim Napolija sa kojim je osvojio prvenstvo Italije. Sve su to bili anonimusi dok on nije došao iz Barselone i pretvorio ih u šampione. Štaviše, to su bila vremena kada se teže igrao fudbal jer sudije nisu štitile virtuoze na terenu. Mesi jeste najbolji u ovoj savremenoj epohi, ali ne može da se meri sa Maradonom koji je meni i mojoj generaciji ostao u srcu”.

Koliko može Rusija na Svetskom prvenstvu u svojoj zemlji?

Božović smatra da će turnir u Rusiji ispuniti sva očekivanja | Foto: Алексей Старостин

U eri savremenih pomagala koje sudijama znatno olakšavaju posao, mnoge ljubitelje fudbala muči isto pitanje. Da li bi Maradona sa sve ‘Božijom rukom’ušao u anale da je na Svetskom prvenstvu u Meksiku ’86 bilo video-tehnologije.

“Ja sam za VAR. Sudije su često u situaciji da donose odluku u deliću sekunde i ljudski je da se potkrade greška. Video snimak otklanja svaku dilemu. Nema tu nikakve konfuzije, samo treba da budemo malo strpljivi i sve će vrlo brzo doći na svoje mesto. Bitno je da se igra ne zaustavlja zbog nekih sitnica poput auta, kornera ili faula. Da je tako, bila bi katastrofa. Obično se proveravaju drastične situacije, penal, isključenje, ofsajd. A to su detalji koji često utiču na konačan epilog utakmice”.

Vlada bojazan da bi engleski huligani mogli da pokvare spektakl tokom Svetskog prvenstva. Nekoliko stotina njih je ovih dana izdržalo kazne koje su se odnosile na izlazak iz zemlje i već pakuju kofere za Rusiju:

“Rusi se ne plaše nikoga. Preduzeli su sve potrebne mere da šampionat protekne bez incidenata. Njima je u interesu da celom svetu pokažu kakvi su domaćini. Ja sam se lično uverio da je ovde milina raditi i živeti. Verujte mi da neće biti ni najmanjeg problema sa navijalima tokom tih mesec dana. Sve će biti organizovano na najvišem mogućem nivou”.