Španija vidi stari odraz u ogledalu, ali…

Od 2008. do 2012. godine fudbalska reprezentacija Španije dominirala je planetom i osvojila je dve evropske i jednu svetsku titulu. Usledila su dva neuspeha – prvo krah u Brazilu 2014. godine i eliminacija u grupama, a onda i poraz od Italije u osmini finala Evropskog prvenstva u Francuskoj pre dve godine.

Uprkos tome, Španija je među glavnim favoritima za osvajanje titule u Rusiji. U kvalifikacijama su bili impresivni, osvojili su 28 od mogućih 30 bodova, a nisu poraženi na poslednjih 20 utakmica.

Španija u kvalifikacijama

Španija – Lihtenštajn 8:0 (Kosta 10′, 66′, Roberto 55′, Silva 59′, 90+1′, Vitolo 60′, Morata 82′, 83′)
Italija – Španija 1:1 (De Rosi (p.) 82′ – Vitolo 55′)
Albanija – Španija 0:2 (Kosta 55′, Nolito 63′)
Španija – Makedonija 4:0 (Velkoski (a.g.) 34′, Vitolo 63′, Monreal 84′, Aduric 85′)
Španija – Izrael 4:1 (Silva 13′, Vitolo 45+1′, Kosta 51′, Isko 88′ – Refaelov 76′)
Makedonija – Španija 1:2 (Ristovski 66′ – Silva 15′, Kosta 27′)
Španija – Italija 3:0 (Isko 13′, 40′, Morata 77′)
Lihtenštajn – Španija 0:8 (Ramos 3′, Morata 15′, 54′, Isko 16′, Silva 39′, Aspas 51′, 63′, Gepel (a.g.) 89′)
Španija – Albanija 3:0 (Rodrigo 16′, Isko 24′, Alkantara 27′)
Izrael – Španija 0:1 (Iljaramendi 76′)

Na Mundijalu (od 14. juna do 15. jula) Furija se nalazi u grupi sa Portugalom, Iranom i Marokom, a španski novinar Toni Kruz, koji trenutno završava knjigu o istoriji fudbalske reprezentacije Španije,  za Sportifico je govorio o taktici, selektoru Lopetegiju, vrlinama i manama tima, Kataloniji, sudarima sa Jugoslavijom…

Ako biste morali da izaberete dvojicu ili trojicu najvažnijih igrača Španije, koje biste izdvojili?

Naš golman David de Hea, koji je trenutno u Mančester Junajtedu, na dobrom je putu da stekne status legende nivoa Ikera Kasiljasa. On je golman svetske klase i u savršenim godinama je (27) za Svetsko prvenstvo. Dalje, tu je naravno i Isko, koji je posle impresivne utakmice sa Argentinom dobio još veću ulogu i u Real Madridu. On ima magiju u svojim nogama. I, iako nije isti čovek kao onaj od pre osam godina, ne smemo da zaboravimo našeg heroja Andresa Inijestu. On je prava legenda španskog fudbala i kliče mu se na svakom stadionu, pa i na stadionu “Santijago Bernabeu“ (domu Real Madrida), zbog njegovog velikog talenta i nezaboravnog gola Holandiji u finalu Mundijala 2010. godine u Južnoj Afirici. Gledati Inijestu za nas je kao da se sećamo nekog orgazma.

ESPAÑA COMO EXCUSA

Toni Kruz rođen je u Kordobi pre 39 godine. Završio je pravo, a potom i master novinarstva na Univerzitetu San Pablo. Prvo je radio za dnevnli list Marka, najpopularniji sportski dnevnik u Španiji, a zatim se vratio u rodno mesto i bio portparol Fudbalskog kluba Kordoba tri godine. Od 2014. godine prenosi mečeve Kordobe za program “Tiempo de Juego“ i drži dnevni list koji se bavi lokalnim sportom. Napisao je knjigu o istoriji Kordobe “INFINITA PASIÓN. CÓRDOBA C.F.“, a veliki je poznavalac i strastveni navijač reprezentacije Španije – uskoro će izaći i njegova druga knjiga pod nazivom “ESPAÑA COMO EXCUSA”, čija je tema istorija reprezentacije Španije.

Koja su osnovne taktičke zamisli selektora Hulena Lopetegija?

Španija je taktički bogatija sa Lopetegijem nego što je bila ranije. Sa Aragonesom i posle sa Del Boskeom osvojili smo dve evropske i jednu svetsku titulu igrajući čuvenu tiki-taka, što znači posed lopte i stotine kratkih pasova – nešto kao Barselona, samo bez Mesija. Ipak, taj sistem postao je zastareo i pročitan u Brazilu 2014, pa je Španija doživela katatrofalni poraz od Holandije 5:1, koji je bio znak za kraj generacije.

Sada Španija može da igra i sa trojicom u odbrani, sa dvojicom ili trojicom u srcu sredine terena, čak i sa dvojicom napadača. Kada ekipa treba da igra malo konzervativnije, nije problem inspirisati igrače da to i čine. Posed lopte je i dalje veoma važan, ali više nije opsesija, dok sadašnji tim ima mnogo više opcija za napad po krilnim pozicijama, što nam daje dodatnu dimenziju protiv ekipa čija je postavka izrazito defanzivna.

Možete li malo bliže da nas upoznate sa Lopetegijom, čovekom koji nema toliko zvučnu trenersku biografiju kao neki prethodnici. Da li mu igrači veruju, kakav je utisak javnosti o njemu?

Španija vidi stari odraz u ogledalu, ali…

Reprezentativci Španije imaju poverenja u Lopetegija | Foto: Кирилл Венедиктов

Kao igrač, Lopetegi je bio dobar golman koji nije imao sreće ni u Real Madridu ni u Barseloni – bio je član oba tima, ali najbolje sezone u karijeri imao je u Logronjesu, čak je bio i treći čuvar mreže za Španiju na Svetskom prvenstvu u SAD 1994. godine. Trenersku karijeru počeo je u sezoni 2003/2004, vodio je Rajo Valjekano u Segundi, ali potrajao je samo deset mečeva jer je ostvario samo dve pobede. Kasnije, Lopetegi je počeo karijeru u španskom nacionalnom timu sa mlađim kategorijama (U19, U20 i U21) – osvojio je tri evropska šampionata, a onda je odlučio da ode u Porto, gde nije imao baš uspešnu epizodu.

Postao je selektor Španije 21. juna 2016. godine i njegov dolazak izazvao je kontroverze jer mu nedostaje iskustva, ali za sada radi dobar posao. Znamo da igrači veruju njemu i njegovom načinu rada, a mediji ga poštuju, što su izvanredne vesti u podeljenoj zemlji kakva je Španija. Još jedan interesantan detalj, Lopetegi je imao i kratko iskustvo kao sportski komentator 2006. godine – kolabirao je u svom prvom nastupu:

Šta biste rekli da je najveća snaga, a šta najveća slabost Furije?

Mislim da su najveće vrline našeg tima u štoperskom paru RamosPike, kao i u velikom izboru igrača u napadu. Najveća slabost mogao bi da bude karakter tima kada krene po zlu. Nemamo karakter kakav npr. ima Urugvaj, mada ga u pojedinim igračima imamo, na primer u Dijegu Kosti, mada on ima možda i previše “lošeg“ karaktera.

U martovskim prijateljskim utakmicama Španija je remizirala sa Nemačkom 1:1, a onda je deklasirala Argentinu 6:1 – koliko ta dva meča donose samopouzdanje ekipi pred Mundijal?

Mnogo. Utakmica u Madridu sa Argentinom, koja je za nas neka vrsta hispanskog derbija, bila je prikaz najboljeg lica Španije. Istina je da Mesi nije igrao za Argentinu, ali fantastična novost za nas jeste to što su igrači tako ozbiljno i disciplinovano pristupili jednom prijateljskom meču. Posle poraza Nemačke od Brazila, Španija je barem teoretski možda i u najboljoj formi pred Svetsko prvenstvo jer nije izgubila u poslednjih 20 mečeva. U svakom slučaju, mi u Španiji imamo izreku koja kaže da se krzno ne može prodati pre nego što se ulovi, pa smo tako i mi oprezni – ipak na svetskim šampionatima imamo znatno više velikih neuspeha nego velikih pobeda.

Španija vidi stari odraz u ogledalu, ali…

Injesta je heroj za sve Špance | Foto: Clément Bucco-Lechat

Posle veoma loših rezultata na poslednja dva velika takmičenja, smatrate li da postoji dodatni pritisak i mogu li igrači da se izbore sa njime?

To je dobro pitanje. Tradicionalno, igrači koji bi pobeđivali u dresu Real Madrida, Barselone, Atletika, Valensije, uglavnom bi se pogubili kada bi navukli dres reprezentacije Španije. U tom uzbudljivom periodu od 2008. do 2012. godine delovalo je kao da se to promenilo, ali u poslednje četiri godine ponovo vidimo taj svoj stari odraz u ogledalu. Ipak, mislim da će u tom smislu sve biti kako treba jer nova generacija uz sebe u svlačionici ima dobre primere i uz njih može da raste kao tim. Takođe, sada svi poznajemo slatki ukus pobede, što je stvar koju nikako ne treba zanemariti.

Mislite li da situacija sa Katalonijom može da utiče na nacionalni tim?

Ne mislim. Pikeu, koji je javno rekao da je potreban referendum o nezavisnosti Katalonije, zviždi se sve manje na stadionima zbog njegovih političkih stavova. Jedino što bi moglo da uzdrma svlačionicu jeste rivalstvo po liniji “klasika“ između Real Madrida i Barselone. Ipak, igrači su bili u stanju da ostave razmirice po strani kada igraju za Španiju čak i najgorim vremenima svađa Pepa Gvardiola i Žozea Murinja, pa će tako biti i sada.

Sećate li se nekih mečeva koje je Španija igrala sa Srbijom/Jugoslavijom, koji su vam posebno ostali u mislima?

Bili smo ozbiljni i veliki rivali na najvećim takmičenjima. Pobedili ste nas u Frankfurtu golom Katalinskog u odlučujućem meču za Nemačku ‘74, a mi smo vam se revanširali pogotkom Rubena Kanja na vašoj Marakani u kvalifikacijama za sledeće Svetsko prvenstvo. Kada smo mi bili domaćini 1982, pobedili smo vas u Valensiji neopravdano dosuđenim penalom, bila je to naša jedina pobeda te užasne godine…

To znam kao ljubitelj fudbala, ali kako sam rođen 1978, u ličnom sećanju su mi dva velika momenta protiv Jugoslavije. Prvi je 26. jul 1990. godine. Španija nije imala sreće tog popodneva i, iako mislim da je glupo koristiti taj izraz u fudbalu, zaslužila je pobedu. Izgubili smo jer je Mičel okrenuo glavu u živom zidu i jer niko nije pružio podršku maestralnom Martinu Vaseksu. Bio je to čaroban vaš tim, “Plavi“ znam da ste ih zvali, sa Prosinečkim, Stojkovićem, Pančevom… Drugi momenat za nas je mogo srećniji, gol Alfonsa 21. juna 2000. godine u poslednjim trenucima meča, gol kojim smo se plasirali u četvrtfinale Eura. I Jugoslavija i Španija izgubile su u četvrtfinalu, ali sećam se da sam sa prijateljima vikao kao da smo osvojili titulu.

Generalno, u Španiji se mnogo cene jugoslovenski nacionalni timovi i fudbalske škole jer su brojni vaši igrači nastupali u našim klubovima.

Španija kroz istoriju

Najbolji rezultat na Svetskom prvenstvu: Šampioni (2010.)

Igrač sa najviše nastupa: Iker Kasiljas (167)

Najbolji strelac u istoriji: David Vilja (59)

Portugal, Iran i Maroko suparnici su Španije u grupi na Mundijalu. Na prvi pogled nije posebno teško grupa, kako se vama čini?

Španija vidi stari odraz u ogledalu, ali…

Španci prvi meč na Mundijalu igraju protiv Ronalda i drugova | Foto:Кирилл Венедиктов

Očigledno, Portugal će nam biti najveći rival u borbi za prvo mesto. To je prva utakmica i mogla bi da odredi dalji tok takmičenja, mada sada kad razmišljam, možda je bolje da izgubimo kao 2010. od Švajcarske… Šalu na stranu, naše komšije mnogo su više od Kristijana Ronalda i zato su evropski šampioni. Briljantni golman Rui Patrisio ponovo je ove sezone u Sportingu pokazao koliko je dobar, a u odbrani imaju furioznog Pepea. Očekujem otvoren meč protiv tima Fernanda Santoša.

Iran je protivnik čiji stil igre nije opštepoznat i to bi moglo da ih učini nezgodnima, a na putu do Mundijala nisu izgubili nijedan meč. Trener im je Karlos Keiroš, čovek koji je nekada vodio Real Madrid, a imaju i nekoliko interesantnih igrača poput Sardara Azmouna iz Rubina, “iranskog Mesija“, kao i Sajeda Aškana Dežagu iz Volfsburga.

Kada je reč o Maroku, oni se vraćaju na Svetsko prvenstvo posle 20 godina pauze, rekao bih da je to previše za zemlju u kojoj je fudbal sastavni deo života (naročito vole La Ligu). Najzvučnija imena su Mehdi Benatija iz Juventusa i interesantni napadač Leganesa Amrabat, disciplinovan su tim i neće biti jednostavan protivnik.

Možete li da izdvojite jednog ili dvojicu igrača o kojima se sada ne govori mnogo, a koji bi mogli da zablistaju u Rusiji?

Jago Aspas je vrhunski napadač koji nastupa za Seltu. On je vrsta igrača koji uspeva samo u jednom timu, u specifičnom okruženju, nije se snašao dok je igrao u Liverpulu i Sevilji. Sada je kod kuće i ima još jednu blistavu sezonu, a svoje znanje pokazao je i u meču sa Argentinom. Desno krilo Odriosola iz Real Sosijedada i napadač Rodrigo iz Valensije takođe spadaju u bisere koji nisu tako poznati kao ostatak tima.

Ako biste morali da izaberete prvih 11 za meč sa Portugalom, pod uslovom da su svi zdravi, koga biste odabrali?

Formacija 4-3-3: De Hea – Karvahal, Pike, Ramos, AlbaBuskets, Tijago Alkantara, Inijesta – Isko, Silva, Kosta.

Za kraj, vaša prognoza – dokle može Španija u Rusiji?

Siguran sam da možemo do polufinala, a posle toga je sve moguće.

15. jun (21:00) – Soči (Fišt stadion)
PORTUGAL – ŠPANIJA
20. jun (21:00) -Kazanj (Arena Kazanj)
IRAN – ŠPANIJA
25. jun (20:00) – Kaliningrad (Kaliningrad stadion)
ŠPANIJA – MAROKO