UEFA U17 EURO: Sudar mladih nada Balkana

U poslednjem kolu grupne faze Evropskog prvenstva za igrače do 17 godina sastale su se reprezentacije Srbije i Bosne i Hercegovine, a selekcija BiH trijumfovala je rezultatom 1:0 golom Armina Imamovića u samoj završnici meča.

UEFA U17 Euro: Bosna i Hercegovina - Srbija

Pozdrav igrača pre početka utakmice | Foto: Dušan Mihajlović , Sportifico

Zbog boljeg međusobnog skora u trouglu sa BiH i Srbijom, Republika Irska obezbedila je prolaz u četvrtfinale uprkos ubedljivom porazu (7:0) od prvoplasirane Nemačke.

Orlići su bolje otvorili meč, šansu za vođstvo imali već u šestom minutu meča ali je Stuparević pogodio stativu. BiH je ubrzo odgovorila, u 11. minutu Santrač je pokušao da zatrese mrežu Srbije ali je odbrana pravovremeno reagovala i blokirala njegov šut. Fudbaleri Srbije pokušavali su do kraja poluvremena uglavnom preko Stuparevića, ali je na golu sjajan bio čuvar mreže Kršić, pa se na odmor otišlo pri rezultatu 0:0.

Na startu drugog perioda igre, napadač Srbije Nešković je krenuo u prodor, stvorio sebi prostor pred golom ali nije uputio dovoljno jak udarac. Usledila je defanzivnija igra ekipe Perice Ognjenovića koja se povukla na svoju polovinu i akcenat stavila na čuvanje rezultata, budući da im je remi bio dovoljan za prolaz u četvrtfinale.

Reprezentativci Srbije i Bosne i Hercegovine u akciji | Foto: Dušan Mihajlović , Sportifico

Ekipa Bosne nije imala šta da izgubi, napadačka linija nije štedela rivala. Nizali su šanse Marušića, Šikanjića, Santrača i Tegeltije, ali nisu uspevali da savladaju Gordića. Ipak, usledila je sjajna akcija selekcije BiH u 80. minutu. Savić je odlično pronašao Imamovića a mladi Sarajlija uputio je neodbranjiv udarac i postigao gol za vođstvo svoje ekipe. Do kraja meča nije bilo ozbiljnijih šansi pa su obe selekcije ovom utakmicom završile svoje učešće na šampionatu Starog kontinenta.

Ostaje žal što jedna od ekipa nije izborila prolaz u eliminacionu fazu takmičenja, ali je evidentno da Srbija i Bosna i Hercegvina ne treba da brinu za budućnost fudbala – ona je već stigla.